116. autovedēju rotā Haralda Sīmaņa portrets

Turpinot tradīcijas Kurbada autovedēju floti rotāt ar iedvesmojošām personībām, leģendām apvītiem tēliem vai latviešu spēka zīmēm, 116. autovedēja kabīni rotās unikālā latviešu dziesminieka Haralda Sīmaņa portrets.

Tāpat kā citās reizēs, arī šoreiz jaunāko autoparka papildinājumu vēlējāmies izgreznot ar  kādu mums īpašu un nozīmīgu tēlu, kura enerģija un gars iet vienā solī ar mūsu vērtībām. Viens no tādiem ir aizsaulē aizgājušais, visiem labi zināmais latviešu dziesminieks Haralds Sīmanis. Viņš mūsu sirdīs atstājis ļoti personīgu nospiedumu, tāpēc vēlējāmies mākslinieku godāt, jaunāko autovedēju rotājot ar viņa portretu.

Kurbads mākslinieks Alfreds Paulausks stāsta, ka darbs pie autovedēja aizņēma ļoti ilgu laiku, jo portretam ir ļoti liela detalizācija. Tomēr atzīst, ja būtu nepieciešams zīmēt divreiz ilgāk, viņš nedomājot to arī darītu. “Ieraugot īsto fotogrāfiju uzreiz sapratu, ka tas ir viss, kas man vajadzīgs – gan izcilas gaismas, gan skatiens, gan Haraldam tik raksturīgā kustība. Attēlot viņu man bija liela atbildība, jo vēl pavisam nesen mēs stāvējām pretī skatuvei un dziedājām līdzi viņa brīnišķīgajām dziesmām. Es Haraldu uztveru kā unikālu parādību Latvijas mūzikā un, neiedziļinoties terminoloģijā, kā rokzvaigzni. Tā arī viņu attēloju,” stāsta A. Paulausks.

Darbs pie autovedēja izgreznošanas sākumā nedevās nemaz tik viegli, jo internetā atrastajai un piemērotākajai fotogrāfijai bija jānoskaidro autors. Paldies draugiem, kuri mums palīdzēja to izdarīt. Izrādās Haralda spilgtais portrets, kas rotās vienu no autovedējiem, ir tapis Cēsīs, kas ir viņa dzimtā pilsēta. Pēc ilgiem meklējumiem, pateicoties Ilzei Gruntei, izdevās noskaidrot, ka fotogrāfijas autors ir Mārtiņš Otto un fotosesija aizvadīta “Fonoklubā”, kur Haralds bijis biežs un īpašs viesis.

Par attiecībām ar Haraldu skaidro Jānis Sildniks, Cēsu “Fonokluba” īpašnieks: “Ar Haraldu Sīmani Cēsu “Fonoklubs” attiecības nodibināja jau 2012. gadā, kad dziesminieks piestāja ar albuma “Es esmu rīts” atklāšanas koncertu. Diemžēl, 2022. gada rudenī albuma “Pa apli” prezentācija “Fonoklubā” izrādījās viņa pēdējais koncerts, kas mājīgā un dvēseliskā atmosfērā tika noslēgts ar kuplās publikas dziedāšanu līdzi dziesmai “Ezers”. Ir svarīgi godināt savus varoņus un Haralds Sīmanis Latvijas skatuvei noteikti ir varoņa statusā, tāpēc priecājamies par “Kurbada” iniciatīvu, lai Sīmanis turpinātu starp mums dzīvot kā muzikāli, tā šajā gadījumā – arī vizuāli.”

Tas vēlreiz apliecina, ka lielais vīrs ar brīnišķīgo sirdi tiek cienīts daudzās vietās un godāts neskaitāmu cilvēku sirdīs. Mēs ceram, ka šis ir vēl viens veids kā Haralda garu padarīt nemirstīgu un viņa personību turēt godā vēl ilgi, lai ikviens sajustu viņa labsirdīgo klātesamību ikreiz, kad ierauga mūsu autovedēju.

Mēs ticam, ka Haralda spēcīgais gars sargās un dzīves gudrība pavadīs ne tikai mūsu autovedējus, dodoties garajos braucienos uz Eiropas lielceļiem. Iespējams, arī viņa tēls kādu dienu būs teikām apvīts un garāmbraucēji uzdos jautājumu “Kas ir šis lielais vīrs ar spēcīgā gara enerģiju?”. Ne velti Haralds par sevi mēdza teikt, ka viņu zina daudzi, bet pa īstam pazīst tikai daži cilvēki.

Cilvēka dvēsele aiziet, bet viņu atstātā gaisma un siltums paliek un dzīvo mūžīgi. Lai Haralda gaisma rāda ceļu vistumšākajās naktīs, bet viņa gara spēks pavada mūs ceļā un sargā no augšas visus autobraucējus.

116. autovedēja vadības groži uzticēti mūsu autovadītājam Viesturs Latkovskim.