Aizvadīta gadskārtējā Oskara Kalpaka ballen

28. februāra vakarā vīri armijas parādes formās vai smokingos un dāmas vakarkleitās sanāca kopā Latviešu biedrības namā uz Oskara Kalpaka balli. Šī pasākuma mērķis bija vākt ziedojumus pieminekļa izveidei.

Ieņēmumi par ielūgumiem-ziedojumiem un izsolē izsolītajiem mākslas darbiem tiks ziedoti pieminekļa veidošanai septiņiem kritušajiem Latvijas karavīriem, kuri, pildot savu pienākumu, gājuši bojā starptautiskajās operācijās. Piemineklis atradīsies Ādažu garnizonā.

Pulkveža Oskara Kalpaka balli rīko Pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas fonds, Nacionālie Bruņotie spēki un piecas Atsevišķās studentu rotas korporācijas – Lettonia, Selonija, Lettgallia, Talavija un Fraternitas Lettica.

Ballē piedalījās Latvijas Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube, bet no Saeimas frakcijām bija ieradies Mārtiņš Bondars.

Viens no vakara svarīgākajiem pasākumiem bija izsole, kurai Latvijas Republikas prezidents Andris Bērziņš ziedoja grāmatu sējumu “Latvieši un Latvija” ar personisku novēlējumu. Tika izsolītas vairāku latviešu mākslinieku darbi – “Ziema”, “Pēc copes” un “Ziemas saule”. 

Kopumā pieminekļa veidošanai tika savākti 4000 eiro.

“Uz balli bija ieradušies vairāk kā 300 viesi, kuri vakaru aizvadīja saviesīgās sarunās un dejās. Patīkami, ka cilvēki ir atsaucīgi ziedot tik cēlam mērķim,” stāsta Mārtiņš Eglītis, “Kurbads” valdes loceklis, Ventonia filistrs.

Ziedojumu vākšana noritēja ar transporta kompānijas “Kurbads” atbalstu, kura izsolei dāvināja fotogrāfiju – tajā attēlots autovedējs, uz kura uzkrauta Latvijas NBS tehnika un tā kabīni rotā mākslinieka Alfrēda Paulauska izveidots Oskara Kalpaka portrets.

“Izsole par mūsu fotogrāfiju izvērtās ļoti spraiga – bija vairāki solītāji, kas vēlējās iegādāties to savā īpašumā,” fotogrāfijas izsolīšanas gaitu raksturo Eglītis. “Interesants fakts – šogad pirmoreiz tika piedāvāts iegādāties ne tikai gleznas, bet arī citus mākslas darbus, kā arī fotogrāfiju.”

“Bilde klātesošos aizrāva ar savu simbolisko nozīmi – Oskara Kalpaka vārds ar autovedēju tiek iznests ārpus Latvijas valsts robežām.”

Izsoli vadīja studentu korporācijas Lettgallia filistrs Māris Olte.

Kalpaka balle pirmo reizi tika organizēta 1922. gadā, lai atbalstītu Brīvības cīņās kritušo karavīru ģimenes. 2003. gadā Kalpaka balles tradīcijas un gars tika atjaunots un šogad balle notika jau 13. reizi.

Padomju varas gados balle ikgadēji notika ASV.

Atgādinām, ka 2014. gada vasarā automašīnu transporta un loģistikas kompānija “Kurbads” prezentēja īpaša dizaina autovedēju, uz kura kabīnes ir attēlots pirmās Latvijas karaspēka vienības komandieris Oskars Kalpaks. Šādā veidā godinot tautas varoņus un pulkveža vārdu izvedot ārpus valsts robežām.

“Kurbads” ir Latvijā vadošā automašīnu transporta kompānija, kas šogad atzīmēs 20 gadu jubileju.