Auto, kas radīja revolūciju autobūves industrijā

Ford “Model T” bija tas automobilis, kas automašīnu no ekskluzīvas un tikai turīgiem cilvēkiem pieejamas preces padarīja par nepieciešamību, ko var atļauties vienkāršais, vidējās klases iedzīvotājs.

Jau no bērnības Henrijs Fords, Ford rūpnīcas dibinātājs un “Model T” inženieris, bija apsēsts ar radošiem izgudrojumiem, it sevišķi par automašīnām. 19. gadsimta pēdējā desmitgadē ikvienam, kurš prata domāt kā inženieris un mācēja darboties ar āmuru, bija iespēja kļūt par auto industrijas gigantu. 

Pēc neveiksmīgas iesaistīšanās citos projektos un pēc paša būvētā prototipa uzvaras 10 jūdžu sacensībās 1903. gadā Henrijs Fords nodibināja savu autobūves uzņēmumu – “Ford Motor Company”. Lai arī pirmssākumos uzņēmums darbojās tāpat kā konkurenti – ražoja dārgas, ne visiem pieejamas automašīnas, 1906. gadā Fords paziņoja: “Es uzbūvēšu automašīnu lielām ļaužu masām!” Tolaik ļoti revolucionārs paziņojums.

Pēc rūpīgas konkurentu automašīnu izpētes, divus gadus ilgiem rasējumiem, konveijera pielāgošanas darbiem un īpašas tērauda rūpnīcas izbūves 1908. gadā pirmais “Model T” ieraudzīja dienas gaismu. Par 825 ASV dolāriem(vidējā stundas likme tolaik bija 20 centi) klients varēja iegādāties aptuveni 550 kg smagu, viegli manevrējamu un vienkāršu automobili ar četru cilindru 20 ZS dzinēju. Vienkāršais, izturīgais un daudzpusīgais bolīds aizrāva sabiedrību. Pirmā testa brauciena laikā pats Fords bija tik ļoti emocijām pārpilns, ka pats nebija spējīgs vadīt auto – stūrēja viņa asistents.

Sešu gadu laikā, pēc Forda vēlmes demokratizēt automobili, tā cena kritās katru gadu, padarot to pieejamāku arvien lielākai sabiedrības daļai. 1913. gadā tika pārdotas 250 000 automašīnas, kontrolējot 48% ASV tirgus. Kopumā tika saražoti 15 miljoni Ford “Model T” automašīnu.

Attēlos redzamais ir viens no pēdējiem Ford “Model T” modeļiem, jo pēdējais eksemplārs ar Henriju un Edselu Fordiem pie stūres no konveijera noripoja 1927. gadā. Šis ir 1926. gada modelis, kas tika reģistrēts Latvijā un ko ik pa laikam redzēsim “Oldtimer” kustības pasākumos.