Diskusijas par politiku un anekdotes jeb ko rācijās runā tālbraucēji?

Ikvienam šoferim neatkarīgi no tautības vai pārvadājamās kravas Eiropas lielceļos reisu laikā ir izvēle – braukt klusumā, prātot par dzīvi, klausīties iecienīto mūziku vai arī aktīvi komunicēt pa rācijām ar tautiešiem par dažādām tēmām.

Anatolijam Vasiļjevam ir vairāk nekā 30 gadu pieredze pie autovedēju stūres, viņš ir piedzīvojis dažādas ēras tālbraucēju dzīvē – Atmodas laiku, trakos deviņdesmitos un atvērtās robežas Eiropas Savienībā. Šobrīd viņš strādā par autovadītāju kvalitātes vadītāju automašīnu transporta uzņēmumā Kurbads. Apmācības nolūkā reizēm pašam sēžoties atkal pie stūres.

“Latvijai ir iedalīts 13. komunikācijas kanāls, kur bieži viens otru informējam par dažādiem notikumiem uz ceļa, padomiem par maršrutiem un iespējamām problēmām. Rāciju sistēma strādā tā, ka jebkurš var pieslēgtiem šim vai kādam citam kanālam un paklausīties, ko runā kaimiņi. Jāatceras gan, ka rāciju darbības rādiuss ir aptuveni 4-6 km, tāpēc šīs sarunas parasti ir gana kodolīgas”.

“Deviņdesmito gadu sākumā karstākais temats bija politika, partijas, valdības veidošana, premjers, utt. Tolaik internets nebija pieejams, tāpēc šoferis no bāzes izbrauca iepazinies ar jaunākajām ziņām, ar kurām reisā dalījās ar kolēģiem, kas ceļā jau ir bijuši ilgāku laiku, tāpēc var teikt, ka bija informācijas vakuumā. No Latvijas atvestā informācija, protams, pāris nedēļu laikā krietni piepušķojas un savstarpējo sarunu iespaidā, atbraucot atpakaļ uz bāzi izrādās, ka viss ir pavisam citādāk – par premjeru kļuvis Andris Šķēle, nevis Māris Gailis!”

“Piecpadsmitajā jeb Krievijas kanālā ir ļoti kolorīts slengs valodas lietojumā, bet šeit var dzirdēt ārkārtīgi izsmalcinātas anekdotes, ar kurām, pārbraucot mājās, var spīdēt draugu kompānijā. Tā teikt, vestas pa tiešo no pirmavota. Ja ir drūms garastāvoklis un nepieciešama deva ar pozitīvām emocijām, atliek tikai noregulēt rāciju uz šo kanālu!”

“Diemžēl itāļu valodu tik labi nepārzinu, bet Itālijas kanālā vienmēr ir ļoti karsti, to varētu salīdzināt ar kaulēšanas par dorada zivju cenām Dienviditālijas tirgū karstā vasaras dienā. Visaktīvākās diskusijas ir lietuviešu un krievu kanālos, šo tautu pārstāvjus var visbiežāk satikt un viņi arī ir visnadzīgākie runātāji par visdažādākajām tēmām.”

Sarunas pa rāciju ir vesela pasaule ar interesantiem stāstiem, ar kuriem centīsimies iepazīstināt arī turpmāk.