Jimmie Angel Historical Project sūta vēstuli no Amerikas!

Pārstāvji no Jimmie Angel Historical Project sūta vēstuli no Amerikas: “Cienījamais Alfred! Saņēmām fotogrāfijas ar Aleksandra Laimes, Anhelas ūdenskrituma un Džimija Andžela lidmašīnas grafiku uz kravas automašīnas Kurbads sāniem. Tas ir skaists veltījums visiem, bet īpaši Laimei. Viņš bija nozīmīga persona “Angel Falls” reģiona izpētes vēsturē.Ir labi, ka, redzot viņa tēlu, vairāk cilvēku par viņu var uzzināt. Ar cieņu, Karen Angel.”

Aleksandrs Laime kļuva slavens kā pirmais zināmais cilvēks, kurš sasniedza pasaules augstāko ūdenskritumu – Angel Falls. 1949. gadā viņš vadīja Rutas Robertsones ekspedīciju, lai izmērītu ūdenskritumu un apstiprinātu, ka tas ir augstākais ūdenskritums pasaulē. 1955. gadā viņš pirmo reizi uzkāpa Kanaimas kalnos, atrodot Džimija Andžela lidmašīnu “El Río Caroní”, kas cieta avārijā 1937. gadā.

1937. gada 9. oktobrī Džimijs atgriezās Anhelas ūdenskritumā ar nolūku veiksmīgi piezemēties virsotnē. Uz klāja atradās viņa otrā sieva Marija, Gustavo Henijs un Migels Delgado, Henija dārznieks. Viņš mēģināja nosēsties, taču, neskatoties uz veiksmīgo piezemēšanos, viņa lidmašīna ienira ar degunu zemē un beigās ietriecās mīkstā zemē. Riteņi iegrima dubļos, padarot pacelšanos vairs neiespējamu.

Džimija Andžela lidmašīna ir ilustrēta arī uz Aleksandra Laimes autovedēja dizaina, jo abi šie varoņi, viņu stāsti un vēsture ir cieši saistīti.

Dizaina autors Alfreds Paulausks stāsta: “Par Aleksandru Laimi – latvieti, kas piecdesmit gadus nodzīvoja Venecuēlas džungļos blakus pasaulē augstākajam ūdenskritumam, es pirmo reizi uzzināju noskatoties Anša Epnera 1990. gadā iznākušo filmu “Es esmu latvietis”. Man, jaunam čalītim, kurš tolaik vēl nebija pārbraucis pāri pat Polijas robežai, Laimes stāsts bija liels impulss turpmākām ceļošanas avantūrām. Laime bija pirmais, kurš atrada ceļu līdz Anhelas ūdenskritumam ejot ar kājām, un viņš arī deva vārdu upei, kas to veido – Rio Gauja. Saprotams, ka stāsts par Aleksandru Laimi nav iespējams bez stāsta par Anhelas ūdenskritumu. 

Bet ir vēl viena ļoti svarīga persona, kura ir ļoti cieši saistīta ar šo vietu – tas ir lidotājs Jimmie Angel, kura vārdā ūdenskritums ir nosaukts. Jimmie Angel bija pirmais rietumnieks, kurš pamanīja ūdenskritumu, lidojot pāri ar lidmašīnu. Viņš avarēja, mēģinot to nosēdināt uz ūdenskrituma kalna virsotnes un kļuva slavens ar savu izglābšanās stāstu, vienpadsmit dienas meklējot ceļu lejup no vertikāla kalna. Savukārt Laime bija pirmais, kurš 18 gadus pēc šī notikuma uzkāpa ūdenskrituma kalna galā un atrada Džimmija lidmašīnas vraku. Reālajā dzīvē šie abi kungi, šķiet, nesatikās, bet, Laime noteikti zināja par Džimmija piedzīvojumiem, un tie viņu iedvesmoja uz jauniem atklājumiem.

Tā nu mēs nonākam pie mana zīmējuma kompozīcijas – Aleksandrs Laime centrā, fonā Anhelas ūdenskritums un Jimmie Angel lidmašīna virs tā. Es it kā nedaudz nošmaucos ar hronoloģiju jo tad, kad Laime ieradās Venecuēlā, Džimmija lidmašīna jau labu laiku rūsēja kalna virsotnē un sapņoja par Karakasas Nacionālo muzeju. Bet man gribējās piešķirt bildei pozitīvāku noskaņu, tāpēc izvēlējos attēlot mirkli, kad Džimmijs savā lidmašīnā vēl planē virs ūdenskrituma. 

Divas izcilas personības, divi interesantākie likteņi savijušies ap dabas pērli – pasaulē augstāko Anhelas ūdenskritumu.”

1970. gadā Venecuēlas gaisa spēki gabalos izņēma no Aujantepui Džimija Andžela lidmašīnu El Rio Caroni un salika to no jauna Venecuēlas Gaisa spēku muzejā. Marakajā, Venecuēlā.