Jubilejas laivu brauciens pa Ogres upes līkločiem

30. jūlijs bija tā diena, kad “Kurbads” un “DBC” autocentrs kolektīvi ar ģimenēm devās uz tradicionālo, bet šogad īpašo – jubilejas – desmito laivu braucienu. Zīmīgajam braucienam tika izvēlēta Ogres upe, kas piedāvāja sarežģītu, bet acīm ļoti baudāmu laivošanas maršrutu.

Agrā sestdienas rītā laivotāji pulcējās “Kurbads” teritorijā, lai dotos uz laivošanas sākuma punktu. Nedalītu kolēģu uzmanību izpelnījās “Kurbads” auto flotes servisa virsvadītājs Ivars Čiblis, kurš izcēlās ar īpaši nopietnu pieeju braucienam. Pateicoties lietuviešu sadarbības partneru “Rhimo” atbalstam, Ivars laivotājus iepriecināja ar Žalgiri – īpaši gardu lietuviešu medus dzērienu, kas laivotājiem deva papildus sparu cīnīties ar mežonīgās Ogres upes trakajiem līkumiem un viltīgajām krācēm.

 Lauku māju “Lācīši” teritorijā ogļu melnajā Ogres upes ūdenī airus mērca 74 laivotāji laivinieks.lv un laivošanas mentora Raimonda Dombrovska sarūpētajās laivās no “Vanagkalna”. Katrs varēja izvēlēties cilvēku skaitam un prasmēm atbilstošu peldlīdzekli. Pirmās dienas maršruta Lācīši-Trijupes aptuvenais braukšanas ilgums bija četras stundas, tomēr čaklākie airētāji pēc krāču un rumbu pievarēšanas ieradās jau pēc trim stundām, lai iekārtotu nometni Māra Oltes ģimenes vasarnīcas teritorijā. 

Ieturējušies ar gardu zupu aktīvākie laivotāji posās sporta spēlēm, lai iesaistītos cīņā par vērtīgām balvām. Sīvā cīņā līdz pēdējiem trases milimetriem izšķirošais izrādījās komandu kapteiņu veikums – kamēr uzvarētāju komandas līderis Ivars Čiblis visas dienas garumā spēcinājās ar atļauto dopingu – lietuviešu medus dzērienu, galveno konkurentu atslēgas figūra Renārs Valters atzīmēja unikālo notikumu – vārda un uzvārda dienu vienlaicīgi, kas arī izrādījās noteicošais faktors uzvarētāju noteikšanā. Līdz ar to uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena kāpa Ivara Čibļa vadītā komanda – Uldis Čalpa, Andris Borovkovs un Armands Osis.

Jau par tradīciju kļuvis ikgadējais Kliņģera ēšanas čempionāts, kas norisinās laivu brauciena ietvaros. Ar katru gadu dalībnieki šīm sacensībām gatavojas daudz nopietnāk un cīņa par godpilno  uzvarētāja titulu kļūst daudz sīvāka. Šogad savu iepriekšējā gada čempiona titulu aizstāvēt nebija ieradies pagājušā gada favorīts Markuss Platais, kurš šovasar sekmīgi piedalās starptautiskās sacensībās, aizstāvot Latvijas godu un spēkojoties ar  vispasaules brašākajiem kliņģeru ēdājiem. Bijušā čempiona prombūtnē cīņa par naskākā ēdāja troni izvērtās patiešām spraiga un daudz netrūka, lai titulu par sparīgāko kliņģera ēšanu iegūtu šo sacensību debitants Andris Borovkovs, tomēr pieredze nospēlēja izšķirošo lomu un sīvā cīņā ar 2014. gada čempioni Lindu Toču šogad daudziem par pārsteigumu uzvarēja Andis Pikāns (četri kliņģera gabaliņi).

Bet visčaklākie upes tīrītāji no atkritumiem bija Dace Brūvere-Tentere un Reinis Rācenis, kuri bija uzņēmuši neapturamu laivošanas ātrumu un neatstāja nekādas cerības citiem laivotājiem uz upes atpestīšanu no atkritumiem. Par centību un ražīgumu Dace un Reinis tika apbalvoti ar kasti gardā “Piebalgas alus”.

Svētdienas rītā pārliecinātākie un drošākie airu pavēlnieki izmēģināja spēkus komandu airēšanas sacīkstēs apļveida trasē – augšup pa krācēm pret straumi, tad lejup pa straumi, apgriešanās un došanās atpakaļ uz starta vietu. Savu nevīstošo airu savaldīšanas meistarību vēlreiz nodemonstrēja Edgars Krievāns un Rinalds Osis, pērnā gada čempioni. Cīņa par uzvarētāja kroni izvērtās tik saspringta, ka neiztika arī bez nelielām traumām. 

Otrajā dienā laivotājiem bija jāpievar distances ziņā īsāks, bet tehniski izaicinošāks ceļa posms, kas nereti prasīja vairāku laivu sadarbību šķēršļu pārvarēšanai. Aptuveni pēc nepilnas stundas debesis atvērās un vairākas stundas bez apstājas laivošanu pavadīja lietusgāzes. Māte Daba bija sarūpējusi vēl vienu pārsteigumu – nepārvaramā rindā sagāzušies koki vairāku metru garumā. Kā izteicās laivu brauciena mentors Raimonds Dombrovskis: “Nav īstais laiks un vieta, kad demonstrēt varonību. Šādos laika un upes apstākļos pareizais variants ir samazināt distanci, bet pabeigt to ar smaidu.” Līdz ar to distance tika samazināta par aptuveni 1,5 km, bet laivas ar komandas darbu uzvilktas augšā pa krauju. 

Saguruši, izmirkuši līdz kaulam, bet smaidīgi laivotāji dodas mājās no desmitā laivu brauciena.

Paldies Raimondam Dombrovskim un “Noma Grupa” par laivām, “Viktora Noslēpums”  un “Piebalgas alus” par balvām konkursa uzvarētājiem, “Filmory production” par lieliskiem video kadriem, Noma-grupa par autobusu un Mārim Oltem par izmitināšanu.