Pulkvedi Briedi – Esi sveicināts mūsu pulkā!

Kad rudens koku lapas tikai sāka iekrāsoties dzelteni sarkanos toņos, Kurbads kolektīvs iesvētīja jauno – 112. Autovedēju -, kura kabīni lepni rotā virsnieks un latviešu strēlnieku pulkvedis Frīdrihs Briedis. Lai gan 112. autovedējs jau kādu laiku ved Pulkvedi Briedi cauri Eiropas lielceļiem, pulkveža stāstu vēlējamies Jums izstāstīt tieši 11. novembrī – Lāčplēša dienā. Savu filozofiju veidojam tā, ka latviešu varoņus un mitoloģiskās leģendas godinām katru dienu, bet ir dienas, kad apzināmies Latvijas brīvības uzvaras cenu vairāk kā citas. Arī iesvetību rituālos, kurus veicam laikā,  kad sūtam jaunu autovedēju pirmajā reisā, mēs sastopamies ar saviem varoņiem, ar savām saknēm un mūsu kopīgajām vērtībām – brīvība, cieņa, mērķis un cīņasspars.

Par iesvētību rituālu vairāk stāsta autovedēju iesvētību vadītāja, folkloriste Inese Krūmiņa: “Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, jo nevienu nopietnu pasākumu senos laikos neveica bez iesvētīšanas. Arī Kurbads kolektīvam jau labu laiku ir savi raksturīgie rituāli – iesvētīt jaunās lietas. Lai arī tie vairāk ir orientēti uz vīriem un vīru aktivitātēm, neizpaliek arī dāmu dalība tajos. Kamēr vīri spēlējas ar spēku lāča dejā, dāmas, kuru nolūks ir izdaiļot pasauli, šo dzīvi, aktīvi piedalās zarotā krusta – ugunskrusta zīmes –  izdaiļošanā. Lāča dejā vīri saņēma viens no otra enerģiju, ko nodeva pašam galvenajam lācim, un viņš šo enerģiju vēl papildinot, nodod to tālāk autovedējam. Lai tas raiti iet, lai vienmēr ir īstajā vietā un laikā.”

Īstajā vārdā Fricis Brēde jeb Frīdrihs Briedis, dzimis 1888. gada 7. februārī Lovažas pagastā, Polockas apriņķī, Vitebskas guberņā. Dzimtajā Lovažā sācis arī skolas gaitas. 1906. gadā atgriežoties Daugavpilī, iestājās Pēterburgas Vladimira karaskolā. Izcilo taktisko spēju dēļ viņš jau vecākajā kursā tika iecelts par virsseržantu. Vairākkārtīgi ticis ievainots, piedaloties 1. Pasaules kara kaujās. Viņš netiecās pēc skaļas slavas, viņš netiecās pēc lieliem politiskiem gājieniem, bet savu stratēģiski svarīgo darbu viņš paveica perfekti, un viņš mācēja cilvēkus vest aiz sevis. Pašaizliedzība un varonība, nelokāmais  raksturs, varonība kaujās un idejiskā pārliecība – tās ir iezīmes, kas raksturoja Frīdrihu Briedi. Viņā darbojās gars un nelokāma griba. Pulkvedis ir plaši pazīstams ar personīgu izlūkgājienu vadīšanu, kā arī krasi noraidošo attieksmi pret lielas daļas strēlnieku piesliešanos tā laika vadošajai ideoloģijai. Viņa cīnītāja gars un nelokāmība vēl ilgi dzīvoja mūsu strēlniekos un dzīvo paaudžu paaudzēs.

“Katram ir vērts mūsdienās atcerēties – Pulkvedis mācīja, savus vīrus nevis galvu pār dzimteni nolikt, bet gan kaujā uzvarēt. Un mēs nevaram zināt cik aktuāli tas šodien mums katram varēs noderēt…” – I. Krūmiņa.

“Kurbada” 112. autovedēja vadības groži uzticēti ilggadējam Kurbads autovadītājam – ekspeditoram Jānim Kārkliņam.

Dizaina autors ir mūsu neatkārtojamais mākslinieks, kopējās vizuālās koncepcijas un tēlu veidotājs Alfreds Paulausks.

Par godu brīvības cīnītājiem un dzimtenes sargātājiem, iedegsim sveces, atceroties un pieminot mūsu varoņus Lāčplēša dienā. 

#pulkvedisbriedis #kurbadsiesvētības #kurbadstransports #autovedējs #lāčplēšadiena #lāčplēsis #varoņi