Starptautisko autopārvadājumu aktualitātes Covid-19 pandēmijas laikā

Automašīnu transporta un loģistikas uzņēmums “Kurbads” savu darbību, Covid-19 izplatības laikā, turpina ar gaišu skatu nākotnē. Lai arī situācija automašīnu ražošanas nozarē kopumā joprojām ir smaga, “Kurbads” autovedēji aizvien ir ceļā un izpilda pasūtījumus.

Liela daļa automašīnu ražotāju ir atsākuši vai tuvākajā laikā plāno atsākt savu darbību, tomēr tas nemazina smago stāvokli automašīnu ražošanas nozarē kā tādā. Ražošanu Eiropā ir atsākuši tādi automašīnu ražotāji, kā ”Volkswagen”, “Ford”, “BMW”, “Mercedes-Benz”, “Fiat Chrysler Automobiles” un citas. Tā kā pieprasījums pēc jaunām automašīnām aizvien ir zems, ražošanas apjomi neuzņem lielus apgriezienus. Diemžēl nav iespējams prognozēt, vai tuvākajā laikā pieprasījums pēc jaunām automašīnām pieaugs iepriekšējā līmenī. Šobrīd par laiku un tempiem, kādos palielināsies automašīnu pārvadājumu apjoms, ir pāragri spriest. Ņemot vērā, ka kravu pārvadātāju pārvadāšanas kapacitāte ir lielāka par pieejamo kravu daudzumu tirgū, ir liels spiediens uz pārvadājumu cenām. Negatīva ietekme uz nozari kopumā būs, jo pāvadājumi tiek veikti par cenu, kas nosedz algas un degvielas izmaksas. Neparedzot nekādas papildus izmaksas – remontiem, apkopēm, nolietojojumam un citām pozīcijām.

No Latvijas valsts piedāvātajiem atbalsta veidiem, uzņēmums “Kurbads” ir izmantojis “Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” aizdevumu un iespēju atlikt nodokļu maksājumus. Kā arī, protams, uzņēmums ir izmantojis iespēju pieteikties dīkstāves pabalstiem, kurus piešķir un izmaksā Valsts ieņēmumu dienests (VID). “Kurbads” ir pieteicis dīkstāves pabalstu aptuveni 40 % darbinieku. Tādējādi saglabājot pēc iespējas vairāk darba vietu, lai uzreiz pēc krīzes beigām būtu iespējams turpināt darbu ar pilnu jaudu.

Uzņēmums “Kurbads” no valdības, pēc ārkārtējās situācijas, sagaida ekonomikas stimulēšanas pasākumus. Proti, elektroautomobiļu iegādes subsīdijas, atbalstu veco automobiļu nomaiņai pret jaunu, līdzīgi kā to īsteno Vācijā. Vācijas valdība un automašīnu ražošanas uzņēmumi palielinās subsīdijas elektroautomobiļu iegādei, projekts tiks īstenots līdz 2025. gadam, un tā izmaksas segs Vācijas valdība un uzņēmumi. Konkrēti ekonomikas stimulēšanai noderētu jauni Eirofondi. Proti, atbalsts celtniecībai, renovācijai, biznesa uzsākšanai, attīstībai. Un, pārvadājumu nozarei, palīdzetu akcīzes nodokļa samazinājums, līdzīgi kā to plāno ieviest Igaunijā.

Kopumā automašīnu transporta un loģistikas uzņēmums “Kurbads” cīnīsies ar vīrusa Covid-19 izraisītās krīzes sekām. Līdz vasaras beigām tiek plānots sasniegt aptuveni 70% no apgrozījuma, kāds bija līdz Covid-19 krīzei. Ir vērts pieminēt, ka uzņēmums šogad svin savas darbības 25 gadu jubileju, kuru tika plānots atzīmēt ar lielām svinībām tuvāko draugu un sadarbības partneru lokā. Ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ, “Kurbads” lielo svētku svinēšanu novirzīs uz drošāku un mierpilnāku laiku.